środa, 21 grudnia 2011

Bezstykowa rewolucja

Bezstykowa rewolucja w Polsce trwa. Z jednej strony mamy rzesze klientów łaknących nowinek i korzystających masowo z nowych produktów, jakie udostępniają nam banki, z drugiej zaś strony mamy same banki, które w niektórych przypadkach nie pozostawiają nam wyboru i doposażają nas obowiązkowo w nowe gadżety.


O skali bezstykowej rewolucji niech zaświadczą liczby. Trend, zarówno liczby wydawanych kart zbliżeniowych, liczby terminali akceptujących płatności, jaki i samych transakcji zbliżeniowych, jest bezsprzecznie wzrostowy, wręcz szokujący swoją hiperbolicznością (słupek za 2011 rok dotyczy pierwszych 6 miesięcy).Jednocześnie badania pokazują, że Polacy nie mają zielonego pojęcia jak działają karty zbliżeniowe. Dokumentów i kart zbliżeniowych przybywa, ale ponad połowa Polaków twierdzi, że nigdy o nich nie słyszała. Najbardziej zaskakujące odpowiedzi przyniosło pytanie o posiadane dokumenty i karty zbliżeniowe. Zaledwie 18,2% badanych zadeklarowało ich posiadanie. Najrzadziej (2,8%) wskazywano przy tym na paszporty biometryczne, których od 2006 r. do połowy października bieżącego roku wydano ponad 6 milionów. Oznacza to, że olbrzymia większość ich użytkowników nawet nie wie, jakiego rodzaju dokumentem się posługuje. Najwięcej ankietowanych wskazywało na karty płatnicze (13,5%). Znacznie mniej na karty miejskie (5,7%) i karty kredytowe (3,5%).


TNS Pentor zapytał też o niebezpieczeństwo kradzieży danych z kart zbliżeniowych. Tylko niecałe 8% ankietowanych uważa, że są one bezpieczniejsze od tradycyjnych. Natomiast prawie 40% uznało, że „zbliżeniówki” są słabiej zabezpieczone przed atakiem. Co ciekawe, możliwości przestępców wyprzedzają świadomość ich potencjalnych ofiar. Osoby korzystające z kart i dokumentów zbliżeniowych wciąż jako największe ryzyko wskazują „nakładki” na bankomaty (64,3%) i nieuczciwych pracowników placówek handlowych (45,1%). Natomiast o zdalnych urządzeniach, służących do sczytywania danych z nośników znajdujących się w portfelach czy damskich torebkach, nigdy nie słyszała ponad połowa badanych. Z takiego zagrożenia sprawę zdaje sobie zaledwie 41,2% ankietowanych.


Posiadacie w portfelu kartę zbliżeniową? To polecam Wam poniższy film ...Brak komentarzy:

Prześlij komentarz