środa, 11 stycznia 2012

Komisja Europejska konsultuje temat płatności mobilnych

W dniu dzisiejszym Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje w sprawie barier w płatnościach kartą, przez Internet i telefony komórkowe. Zdaniem Komisji Europejskiej, stworzenie w Unii Europejskiej zintegrowanego systemu płatności ułatwiłoby życie konsumentom oraz zwiększyło konkurencję i obniżyło prowizje za transakcje.Komisja Europejska zauważa, że Europejczycy kupują dziś wirtualne bilety na pociąg i samolot, zwracają pieniądze znajomym przez telefon komórkowy, zakupy spożywcze robią w internecie oraz używają kart debetowych za granicą, dlatego potrzebne jest bezpieczne, przejrzyste i zintegrowane środowisko płatności w Unii Europejskiej. Gdyby takie powstało - zdaniem KE - płatności byłyby sprawniejsze, nowocześniejsze i bezpieczniejsze, na czym skorzystaliby konsumenci, handlowcy i dostawcy usług płatniczych.


KE dzięki uruchomionym w środę konsultacjom w sprawie tzw. zielonej księgi o płatnościach, chce uzyskać informacje o przeszkodach, które hamują płatności elektroniczne oraz o możliwościach ich przezwyciężenia. Konsultacje potrwają do 11 kwietnia bieżącego roku. Po ich przeprowadzeniu KE zdecyduje czy są potrzebne nowe przepisy.


Komisja uzasadnia swoją inicjatywę i konieczność usprawnienia płatności elektronicznych w UE tym, że w obiegu znajduje się już ponad 700 mln kart płatniczych, rośnie sprzedaż internetowa oraz liczba smartfonów, umożliwiających płatności przez internet. Tymczasem bariery na rynku utrudniają wejście nowym dostawcom usług płatniczych, a świadczący je nie zawsze przejrzyście ustalają ceny. Szwankuje również bezpieczeństwo transakcji i ochrona danych.


Tekst Zielonej Księgi „W kierunku zintegrowanego europejskiego rynku kart, Internetu i płatności mobilnych”: >klik<

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz