piątek, 23 grudnia 2011

NFC w kartach SIM

NFC (Near Field Communicationjest wodą na młyn rozwoju wielu usług mobilnych (również finansowych) realizowanych przy użyciu między innymi takich urządzeń jak smartfony, które w chwili obecnej zdobywają serca coraz liczniejszej grupy użytkowników. Naklejki, czy adaptery na telefony już znamy, jednak powiedzmy sobie szczerze, są to wyłącznie półśrodki. Inną możliwością jest korzystanie z NFC poprzez urządzenie posiadające wbudowany chip i antenę. W praktyce jednak jest niewiele takich urządzeń. Możliwość bezproblemowego wyposażenia dowolnego telefonu w tą technologię poprzez umieszczenie jej na karcie SIM na pewno bardzo przyspieszyłoby jej rozwój.

Pomysł ten ma spore szanse na zrealizowanie, ponieważ wsparcie dla tego standardu, oryginalnie zaproponowanego przez GSM Association, wyraziło aż 45 największych operatorów telefonii komórkowej na świecie.

Wśród tych, których zainteresowała propozycja znalazły się między innymi sieci China Mobile i China Unicom, które tylko we dwie mają pod swoimi skrzydłami ponad osiemset milionów abonentów. Na liście znalazły się również inne znane firmy, takie jak America Movil, AT&T, Deutsche Telecom, KPN, Orange, Rogers, SFR, SK Telecom, Softbank, Telus, Verizon czy Vodafone.

Dzięki temu standardowi technologie NFC, pozwalające na korzystanie między innymi z szybkich płatności bezgotówkowych, dzięki odpowiedniej aplikacji w telefonie lub bardzo szybką wymianę małych ilości informacji między urządzeniami, można byłoby wykorzystywać również w telefonach, które nie zostały zaprojektowane z myślą o tym.

4 komentarze:

Anonimowy pisze...

fajnie dyby mpay dał się namówić na taką współpracę, żeby bezpośrednio z takiego systemu można było płacić za parking i w byle jakim sklepie. może odpalą taki projekt niebawem...

Anonimowy pisze...

Anonimie, chyba chciałem napisać, żeby to operatorzy dali się namówić na taką współpracę z mPay-em, a nie na odwrót ;) Już raz były przymiarki to takiego programu płatności zdalnych (nie NFC, bo to zupełnie inny filar płatności) w ramach projektu Płać Komórką, właśnie z operatorami, który niestety nie rozwinął skrzydeł.

Daniel Pawski pisze...

Ja osobiście nigdy nie korzystałem z technologii NFC i chyba jakoś nie mam zamiaru. Zdecydowanie wolę płatności internetowe https://www.cashbill.pl/platnosci które wiem, że są szybkie praz sprawne i przede wszystkim bezpieczne.

Tadeusz Borek pisze...

Nigdy nie używałem systemu NFC do płatności więc ciężko jest mi cokolwiek na jego temat powiedzieć. Ja więcej czasu spędzam za granicą i używam karty wielowalutowej https://www.igoriacard.com więc to mi w pełni wystarcza. Nie potrzebuję innych systemów płatniczych.

Prześlij komentarz