wtorek, 20 grudnia 2011

Cityzi - miasto mobilnych płatności

Mieszkańcy Nicei od kilku miesięcy mogą uczestniczyć w największym na europejską skalę eksperymencie życia bez gotówki i plastikowych kart debetowych czy kredytowych. Zamiast nich do płatności wystarczy im telefon komórkowy. 


By zapłacić za kawę w kawiarni przy Promenade des Anglais, głównej nadmorskiej alei, wystarczy przyłożyć komórkę do czytnika w kasie. By wypożyczyć stojący nieopodal rower, wystarczy przyłożyć komórkę do czytnika. Sekunda, zapłacone, można jechać. Przy użyciu telefonu można też kupić pamiątki, płyty, książki czy zapłacić za obiad w restauracji.

Tak wygląda jeden z największych w Europie pilotaży mobilnej płatności w technologii zbliżeniowej NFC (Near Field Communication). To technologia wbudowana w karty SIM wkładane do telefonów komórkowych, pozwalająca na dokonywanie płatności poprzez zbliżenie komórki do odpowiedniego czytnika. Nie trzeba PIN-u, a wszystko trwa sekundy. Pieniądze wędrują z konta w banku klienta na konto odbiorcy. W nadmorskim francuskim kurorcie można płacić w taki sposób w ponad 2 tys. miejsc. Testy prowadzi sieć komórkowa Orange, urząd miasta Nicei oraz francuskie banki.
Odwiedź miasto mobilnych płatności: www.cityzi.fr

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Cityzi działa w Nicei dłużej niż parę miesięcy, bo od połowy 2010 roku, a projekt ogłoszony został jeszcze w 2009. Nie jest więc to żadną tegoroczną nowością. Zresztą na bazie projektu Cityzi powstała cała dokumentacja AFSCM do płatności mobilnych NFC, na której inni się teraz wzorują.

Prześlij komentarz